אירוח בדרום בקיבוץ קטורה
אירוח בערבה באווירה קיבוצית

אירוח בערבה בקיבוץ קטורה

 

קיבוץ קטורה הינו קיבוץ שיתופי, השוכן בערבה הדרומית, כ-50 ק"מ צפונית לאילת.

 

זוהי נקודה ירוקה בלב המדבר - בין הרי הנגב הצהבהבים במערב לבין הרי אדום האדומים-סגולים במזרח.  

 

היסטוריה 

הקיבוץ הוקם בשנת 1973, סמוך למלחמת יום-כיפור. קבוצת המייסדים מנתה כ-30 צעירים בוגרי תנועת הנוער היהודית-ציונית "יהודה הצעיר" מארה"ב. השנים הראשונות לא היו פשוטות, אולם עם השנים הגיעו אל הקיבוץ חברים חדשים רבים, עולים חדשים מארצות שונות כמו גם צברים אידיאליסטים, חלקם בוגרי תנועת "הצופים" הישראלית. כיום, קטורה הינו היישוב השני בגודלו בערבה הדרומית, עם כ-150 חברים וקרוב ל-200 ילדים.חברי הקיבוץ מגיעים ממקומות רבים בעולם, כאשר כמחצית מהם מצפון אמריקה.

 

נופש בקיבוץ

ענף התיירות של הקיבוץ, עוסק הן בתיירות חינוכית וסמינרים לנוער ובוגרים מהארץ ומחו"ל והן כבית הארחה בקיבוץ לאורחים מכל העולם. האירוח בקיבוץ קטורה מציע פתרון מושלם למשפחות, קבוצות, זוגות ויחידים המעוניינים בצימרים בערבה באווירה כפרית-קיבוצית. חדרי האירוח בקיבוץ מרווחים ומצויידים היטב, והאורחים נהנים מכל היתרונות של אירוח בקיבוץ: בריכה, חדר אוכל כשר, סיורים בקיבוץ, מגרשי ספורט, ועוד.   

 

כלכלה 

במשך זמן רב הייתה כלכלת הקיבוץ מבוססת בעיקר על חקלאות וגידולי שדה ועל עבודות חוץ. כיום כלכלת הקיבוץ מבוססת על מספר רחב ומגוון של ענפי ייצור, שירות ותעשייה, ביניהם: מטע התמרים, בו אנו מגדלים שני זנים עיקריים: מג'הול ודקל נור.

הקיבוץ שותף ב-APC, חברה לאנרגיה סולארית ובקיבוץ נבנה השדה הסולארי המסחרי הראשון והגדול במדינה. 

אלגטק, החווה החדשנית ביותר מסוגה בעולם לגידול אצות, המשתמשת בטכנולוגיה מתקדמת ומאפשרת חקלאות מים בלב המדבר. בחווה מפיקים את נוגד החימצון חזק במיוחד, במאות קילומטרים של צינורות זכוכית הנקראים ביו- ריאקטורים.

  

חינוך 

גני הילדים הינם בקיבוץ, ועם הגיעם לכיתה א' עוברים הילדים לבית הספר האזורי "מעלה שחרות" בקיבוץ יטבתה. לקטורה שני מאפיינים עיקריים: גישה פלורליסטית לדת ולמסורת ודגש על שוויון בין המינים. כמו כן, פועל בקיבוץ "מכון הערבה ללימודי הסביבה", אשר הינו מרכז אקדמי המקיים שותפות אקדמית עם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. במכון הערבה לומדים סטודנטים ישראלים, פלסטינים, ירדנים וסטודנטים מכל העולם, כחלק מתפיסה כי "לטבע אין גבולות" וכי ניתן להשתמש בכלי של לימודי סביבה על מנת ליצור גשרים, דו-שיח ודו קיום בשלום במזרח התיכון.

  

מסורת 

קיבוץ קטורה הינו קיבוץ מסורתי, שוויוני ופלורליסטי. בין החברים ניתן למצוא שומרי מצוות וכאלה שאינם, כל אחד על פי השקפתו.  במרחבים הציבוריים (חדר האוכל, מועדון, מרכז קהילתי, בריכה וכו') אנו שומרים על השבת והכשרות, אולם בביתם הפרטי, עושים החברים כרצונם.  אנו חוגגים את החגים על פי תפיסתנו המסורתית, בדרך המיוחדת לנו. קטורה היא קהילה יהודית ישראלית, המיוחדת בכך שהיהדות היא מוקד לשיתוף, סובלנות וכבוד הדדי.

 

שוויון 

אצלנו השוויון לא נעצר בבית הכנסת, והוא בא לידי ביטוי בכל הגופים המחליטים וענפי הייצור של הקיבוץ. יש שוויון מוחלט בהזדמנויות בתחומי מנהיגות, עבודה וחברה.

צימרים בדרום למשפחות עם בריכה

053-9419109​