קרן קולות בקיבוץ קטורה | אודות קטורה

קיבוץ קטורה הינו קיבוץ שיתופי, השוכן בערבה הדרומית, כ-50 ק"מ צפונית לאילת. 
זוהי נקודה ירוקה בלב המדבר. הקיבוץ ממוקם בין הרי הנגב הצהבהבים במערב לבין הרי
אדום האדומים-סגולים במזרח.


היסטוריה
הקיבוץ הוקם בשנת 1973, סמוך למלחמת יום-כיפור. קבוצת המייסדים מנתה 
כ-30 צעירים בוגרי תנוער הנוער היהודית-ציונית "יהודה הצעיר" מארה"ב. השנים הראשונות לא היו פשוטות, אולם עם השנים הגיעו אל הקיבוץ חברים חדשים רבים, עולים חדשים מארצות שונות כמו גם צברים אידיאליסטים, חלקם בוגרי תנועת "הצופים" הישראלית.כיום, קטורה הינו היישוב השני בגודלו בערבה הדרומית, עם כ-150 חברים וקרוב ל-200 ילדים.חברי הקיבוץ מגיעים ממקומות רבים בעולם, כאשר כמחצית מהם מצפון אמריקה.


כלכלה
במשך זמן רב הייתה כלכלת הקיבוץ מבוססת בעיקר על חקלאות וגידולי שדה ועל עבודות חוץ. כיום כלכלת הקיבוץ מבוססת על מספר רחב ומגוון של ענפי ייצור, שירות ותעשייה, ביניהם:
מטע התמרים, בו אנו מגדלים שני זנים עיקריים: מג'הול ודקל נור.רפת החלב, המפיקה למעלה מ-10,000 ליטר חלב בכל יום.


הקיבוץ שותף ב-APC, חברה לאנרגיה סולארית ובקיבוץ נבנה השדה הסולארי המסחרי הראשון
והגדול במדינה. אלגטכנולוג'יס, מפעל לגידול אצות המשמשות חומר גלם לשווקי הקוסמטיקה
ותוספי המזון.


"קרן קולות", ענף התיירות של הקיבוץ, אשר עוסק הן בתיירות חינוכית וסמינרים לנוער ובוגרים
מהארץ ומחו"ל והן כבית הארחה לאורחים מכל העולם. כמו כן, פועל בקיבוץ "מכון הערבה ללימודי הסביבה", אשר הינו מרכז אקדמי המקיים שותפות אקדמית עם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. במכון הערבה לומדים סטודנטים ישראלים, פלסטינים, ירדנים וסטודנטים מכל העולם, כחלק מתפיסה כי "לטבע אין גבולות" וכי ניתן להשתמש בכלי של לימודי סביבה על מנת ליצור גשרים, דו-שיח ודו קיום בשלום במזרח התיכון.
 

חינוך
גני הילדים הינם בקיבוץ, ועם הגיעם לכיתה א' עוברים הילדים לבית הספר האזורי "מעלה שחרות" בקיבוץ יטבתה. לקטורה שני מאפיינים עיקריים: גישה פלורליסטית לדת ולמסורת ודגש על שוויון בין המינים.


מסורת
קיבוץ קטורה הינו קיבוץ מסורתי, שוויוני ופלורליסטי. בין החברים ניתן למצוא שומרי מצוות וכאלה שאינם, כל אחד על פי השקפתו.  במרחבים הציבוריים (חדר האוכל, מועדון, מרכז קהילתי, בריכה וכו') אנו שומרים על השבת והכשרות, אולם בביתם הפרטי, עושים החברים כרצונם.  אנו חוגגים את החגים על פי תפיסתנו המסורתית, בדרך המיוחדת לנו.קטורה היא קהילה יהודית ישראלית, המיוחדת בכך שהיהדות היא מוקד לשיתוף, סובלנות וכבוד הדדי.


שוויון
אצלנו השוויון לא נעצר בבית הכנסת, והוא בא לידי ביטוי בכל הגופים המחליטים וענפי הייצור של הקיבוץ. יש שוויון מוחלט בהזדמנויות בתחומי מנהיגות, עבודה וחברה.

 

קרן קולות

053-9419109​